Bonbónové cviky

Skvělé cvičení, ke kterému děti nebudete muset nikdy přemlouvat! Pravidelné cvičení zlepšuje obratnost jazyka a přidáte-li u jednotlivých cviků výdrž alespoň na 10 vteřin, je to perfektní posilování. Cviky s bonbónem jsou v něčem těžší, než podobná oromotorická cvičení bez něj – manipulace s bonbónem je pro jazyk a koordinaci pohybů náročnější. Ale děti to hodně baví, i když jim to třeba zpočátku perfektně nejde.

Děti, kterým se nedaří výslovnost některých hlásek, potřebují často zlepšit obratnost jazýčku, aby dokázaly napodobit cvik, poznaly, kam jazýček dát, aby jim to šlo snadno. A také posílit jazyk. Se silným a obratným jazykem jde výslovnost snadněji. Ideální je cvičení kombinovat a střídat s dalšími způsoby posilování a procvičování jazyka.

Jak cvičit?

Ke cvičení budete potřebovat bonbón (vhodné jsou malé, neklouzavé bonbóny jako třeba Lipo, ještě lepší je jen jeho půlka, lépe se sní manipuluje) nebo křupku, použít můžete také např. malé cereální kolečko či kousek piškotu nebo cokoli podobného. Méně sladké potraviny mají tu výhodu, že nevyvolávají tak silné slinění a nekomplikují tím cvičení 🙂 Lipo zase déle vydrží, než se rozpadne.

Cvičte vždycky spolu s dětmi! A pokud máte více dětí, cvičte se všemi najednou! My jsme se vždycky nejvíc nasmáli, když nejmladší lovil vypadlý oslintaný bonbón někde na zemi 🙂 Pokusy o napodobování cviků prospějí i malým dětem, i když některé cviky ještě třeba nebudou umět.

Předvádějte dětem cviky, ať vás napodobují. Když se u toho můžou dívat i do zrcadla, pomůže jim to a je to větší zábava.

Cviky:

Bonbón za horní přední zuby

Bonbón přitiskněte špičkou jazyka za horní zoubky. Pusinka je hodně otevřená. Vydržte co nejdéle! Tento cvik je výborný trénink pro hlásku L a také skvělý na posílení jazyka. Rozšíření cviku pro pokročilé – jazykem v této poloze polkněte sliny. Těžký cvik!

Bonbón k zoubkům na straně

Opřete jazyk s bonbónem o horní zoubky na boku – stoličky. Pusinka je otevřená, střídejte strany.

Bonbón střídavě do pravé a levé tváře

Bonbón přesunujte jazykem v ústech střídavě do pravé a levé tváře. Můžete to zkusit i co nejrychleji 🙂

Bonbón za spodní zoubky

Bonbón umístěte za spodní přední zoubky, špičkou jazyka jej držte. Pusinka je otevřená. Můžete střídat s bonbónem za horními zuby a bonbón tak „vozit“ na jazyku v otevřené pusince nahoru a dolů jako ve výtahu.

Tlačíme do tváře

Dejte bonbón do tváře a zatlačte na něj zevnitř jazýčkem – udělejte velikou bouli na tváři a chvíli vydržte. Potom na druhou stranu.

Rulička s bonbónem

Zkuste „bonbónovou kremroli“: bonbón položit na jazyk a z jazyka udělat ruličku.

Na závěr

Přidejte nakonec nějaký svůj bláznivý cvik! Cviky střídejte, než se bonbón rozpadne a pak si dejte ještě jeden za odměnu.

Jak snadno zařídit, abyste cvičili často

Je to prosté, pokud zvolíte atraktivní potravinu jako bonbón, většinou stačí vystavit „bonbóny na cvičení“ na nějaké dobře viditelné (i když pro děti radši nedosažitelné) místo.

Připomenutí pak přichází obvykle samo, někdy i několikrát denně: „Mamiii, pojď cvičit s bonbónem!!“ 🙂

ZAPOJTE SE DO LOGOPEDICKÉ VÝZVY

získáte tři týdenní motivační listy a nakonec překvapení

a poté občas další tipy na hry nebo novinky

 

Děkujeme! Vítejte ve výzvě! První motivační list za chvíli přistane ve vaší emailové schránce. Kdybyste jej tam nenašli, zkontrolujte spam a hromadnou poštu (newslettery).

ZAPOJTE SE DO LOGOPEDICKÉ VÝZVY

získáte tři týdenní motivační listy a nakonec překvapení

a poté občas další tipy na hry nebo novinky

Děkujeme! Vítejte ve výzvě! První motivační list za chvíli přistane ve vaší emailové schránce. Kdybyste jej tam nenašli, zkontrolujte spam a hromadnou poštu (newslettery).