Propijte se k lepší výslovnosti :-)!

různé typy slámek na posílení jazyka

Jak posílit jazyk pitím brčkem a VELKÝ TEST BRČEK: která jsou na to nejlepší?

Že by něco tak zábavného jako pití brčkem dokázalo pomoci při tak úporném problému jako jsou mezizubní sykavky?

„O tom už jsem slyšela, ale u nás to nemělo žádné výsledky!“

Ono totiž ale nestačí jen tak občas pít obyčejným brčkem! Prozradím vám dvě důležité věci, bez kterých by vám brčko bylo k ničemu. A ukážu vám brčka, která jste asi ještě nezkoušeli a se kterými jde posilování snadno.

I nám se pití brčkem osvědčilo a znatelně výslovnosti pomohlo. Snadno a se spoustou legrace.

Proč posilovat jazyk

Líný a slabý jazýček je někdy příčinou potíží s výslovností. Správné cvičení s brčkem posiluje zejména zadní část (kořen) jazyka a logopedky jej doporučují například při mezizubních sykavkách, kdy si děti takzvaně „šlapou na jazyk“. Pokud právě u vás správná výslovnost vázne na slabém jazýčku, může mít správné pití brčkem skvělý efekt. Přitom zábavně a bez práce.

Dvě důležité věci, bez kterých je brčko k ničemu:

  • Při pití brčkem je třeba dodržet správnou techniku
  • Obyčejné brčko a čaj nestačí – je to příliš snadné. Pro opravdový pokrok je potřeba pití ztížit.

Jak má vypadat správná technika pití brčkem?

Napíšu tady krátké shrnutí základních pravidel. O správné technice si můžete také přečíst na stránkách některých logopedek, třeba zde nebo o tom, jak postupovat, pokud vaše dítě ještě z brčka pít vůbec neumí zde. Budete-li mít ohledně správné techniky pití pochybnosti, určitě se raději poraďte se svou logopedkou.

1. Brčko musí ležet uprostřed rtů.

2. V ústech má být zastrčený jen malý koneček brčka, asi půl centimetru. Pokud je v pusince brčka velký kus, jazyk svůj pohyb šidí a nemá to ten správný efekt.

Jak to zajistit? Mezi logopedickými pomůckami jsou k dostání i speciální nástavce na brčko, jmenují se „Lipblok“. Nasadí se na brčko a neumožní zasunutí hlouběji do pusinky. Nástavce se mají postupně vystřídat, aby v ústech bylo nejdříve max. 2 cm a nakonec jen 0,5 cm brčka. Pro tento účel může stačit i gumička namotaná na brčko. Gumička už do pusy nepatří, má zůstat před rty, je potřeba to hlídat. Postupným posouváním gumičky můžete postupně ztěžovat pití podle potřeby až ke konečným 0,5 cm.

3. Zuby nesmí kousat do brčka a jazyk nesmí brčko podpírat. Zuby jsou u sebe a brčko leží pouze mezi rty.

4. Při pití brčkem musí pracovat zadní část jazyka. Pozor na to, děti někdy dokážou správné pití šidit – například sají jakoby dlouhým vdechováním. Dobře se to pozná u dlouhého brčka, kde jim to na jedno vdechnutí nevyjde. Někdy pak dokonce otvor brčka ucpávají jazykem nebo rty, aby mohly vydechnout a voda jim mezitím nestekla. Většinou ale na správný způsob pití děti brzy samy přijdou.

5. Kontrolujte správnou techniku a polohu brčka i v průběhu pití.

Obyčejné brčko a čaj nestačí

Použijete-li obyčejné brčko a obyčejný čaj nebo vodu, na viditelné výsledky si počkáte opravdu dlouho. Tato varianta je vhodná pro velmi malé děti, ale pokud už máte doma třeba pětileté dítě, je to příliš jednoduché! Pro opravdu znatelné posílení jazyka potřebujete pití ztížit. Dosáhnete toho:

  • užším brčkem,
  • delším brčkem
  • nebo hustším nápojem.

Obyčejným brčkem přesnídávku nebo jogurt

Obyčejným brčkem se dá pít např. jogurt nebo jogurtový nápoj. Pozor však na všechny kousky a hrudky – ucpou brčko a je po pití. Nám dobře fungovala také přesnídávka, jen to nesměla být ta domácí, která také není dokonale rozmixovaná. Kupované přesnídávky byly pro tento účel perfektní. Použít se také dá mléčný koktejl nebo jemně rozmixované smoothie.

Vypít celou přesnídávku brčkem už dá pořádnou práci. Děti se u toho občas držely za pusu, že je celá bolí a potřebovaly přestávku. Pití přesnídávky brčkem děti opravdu baví. Nemusíte je vůbec přemlouvat!

Ale nemyslete si, ani tohle cvičení není pro vás rodiče zcela bez práce. Kromě logistiky a nákupu zásob vhodných pitných potravin je potřeba na to stále myslet. Já jsem se tedy opravdu snažila, ale každý den se nám jogurt či přesnídávka do jídelníčku nehodily. Takové vypití jogurtu brčkem je sice práce, ale přece jen trvá jen pár minut. A když takhle pocvičíte třeba jen jednou za tři dny, efekt se trochu ztrácí. Jazyk je přece jen sval a ten pro znatelné posílení potřebuje pravidelnou a dlouhodobější zátěž. Jaké jsou další možnosti? Změňte tvar brčka!

Velký test brček: jak jsme zkoušeli brčka a která se osvědčila

Vyzkoušeli jsme doma s dětmi 7 různých typů slámek všech možných tvarů. Úzká, dlouhá, zakroucená. Udělali jsme přímo „Velký test brček“. Jaké mají různá brčka výhody a nevýhody a která se dobře hodí pro posilování jazyka?

Obyčejná brčka

Tato brčka se nám nejlépe ze všech osvědčila na pití hustých nápojů a přesnídávek. Tyto slámky jsou na hustý nápoj dost široké, takže obtížnost pití byla pro děti tak akorát. Jsou zatím k dostání všude, ačkoli po zákazu jednorázových brček v EU se možná celá nabídka slámek dost promění.

Bláznivá brčka

Jsou to tenká pokroucená brčka. Jsou vyrobená z pevného plastu, takže se dále nedeformují a jsou trvanlivá. Vydrží dlouho, nejsou jako ta obyčejná, co je děti hned polámou a rozkoušou.

Děti pití s bláznivými brčky baví, rády si vybírají z pestrých barev a roztodivných tvarů. Brčka jsou poměrně tenká, což sání trochu ztěžuje. Jako kouzlo nechtěného jsou některá z nich ještě tenčí – v některých zákrutech se při ohýbání materiál promáčkl tak, že uvnitř slámky zbyla jen úzká mezírka. Pro pití hustých nápojů nebo přesnídávek se kvůli tomu nehodí, na běžné tekutiny jsou perfektní. Pro běžné pití nápojů dobrá a trvanlivá volba!

Dají se koupit u nás nejčastěji pod názvem bláznivé slámky, bohužel často jen jednotlivě, náhodně vybrané brčko. Když budete hledat anglicky „crazy straw“, výsledků je o dost více.

Na jednom webu jsem u bláznivých pokroucených slámek našla překvapivý komentář: „Díky délce a množství záhybů na slámce sáním aktivujete kruhové svaly kolem úst a tím i svaly pánevního dna. Jedná se o vědecky podložený fakt, který má velmi pozitivní efekt na zpevnění pánevního dna.“ Opravdu nevím, jestli tahle spojitost může fungovat, každopádně mě to pobavilo. Možná jsou brčka zázrak na leccos! Takže, milé dámy, můžete pít brčkem spolu s dětmi a třeba z toho budete mít všichni prospěch, každý na jiných potřebných částech těla :-).

Dlouhé logopedické brčko

Jedna z metod, jak sání brčkem ztížit a jazyk tak posílit znatelněji, je prodloužit brčko. Existují dokonce speciální logopedická – terapeutická brčka! Je to sada brček, která jsou různě zakroucená, každé brčko je o něco delší než předchozí. Některá brčka z logopedické sady jsou v podstatě stejná jako „bláznivá brčka“, o kterých píšu výše. Děti mají postupně sát z delších a delších brček, až nakonec dokážou pít z toho nejdelšího. Nejdelší se skládá ze tří brček propojených spojkami a dohromady měří asi 90 cm. 

Celý set terapeutických slámek stojí okolo sedmi set korun, což tedy není zrovna cena nahrávající domácímu použití. Já jsem dostala to nejdelší brčko z logopedického setu zapůjčené, takže jsem ho mohla vyzkoušet a srovnat s jinými. 

Pití tímto dlouhým brčkem je rozhodně zábavné, pro děti neobvyklé. Výhodou je pevný materiál, který se dále neohýbá a kvalitní spojky, které dobře drží a těsní. Dobře se myje díky snadnému rozpojení na tři kusy.

Jako nevýhodu jsem shledala kupodivu právě to, že jsou brčka různě zakroucená. Ať je pospojuji jakkoli, vždy je z toho takový zvláštní tvar – člověk neví, jestli si hrneček položit na stůl, nebo snad radši na zem a kleknout si k tomu? A kde brčko chytit, aby nepadalo? Pro běžné pití s ním tedy bylo skoro víc vzteku a vylitých hrnečků než užitku. A ještě jedna nevýhoda: díky všelijakému zakroucení se brčko a hrneček jen těžko dařilo umístit tak, aby konec brčka pohodlně mířil rovně doprostřed pusy. Často se stalo, že děti uchopily brčko koutkem úst – ono to totiž někdy skoro ani nešlo jinak.

Maxibrčko!

Vyrábí se obyčejná rovná brčka dlouhá 100 cm. Jsou nejlepší! Opravdu se nám osvědčila. A stojí doslova pár korun!

Největší výhodou je paradoxně to, že brčko je rovné v celé délce – umístění doprostřed úst i veškerá manipulace s brčkem je snadná. Hrneček s pitím dáváme na zem a z brčka se pije ve stoje. Tříleťáci, kteří měří akorát metr, si musí trošku poodstoupit dozadu a brčko drží mírně šikmo, aby na něj pusou dosáhli. Kdo je vyšší, pije vestoje zcela pohodlně, nebo se trošku skloní.

Největší kouzlo spočívá v tom, že sáním a prací jazyka je potřeba překonat gravitaci v celé délce jednoho metru. Nejsou tu žádné vodorovné části, kde by tahání tekutiny bylo snadnější. Dlouhé brčko vám nic neodpustí – když jazykem chvíli polevíte, celý metrový sloupec pití sklouzne zpátky do hrnečku a můžete začít znovu. Pití tímto brčkem je těžké ošidit. Prostě musíte pít správnou technikou – opravdu zapojovat jazyk, nejen tváře, jinak to dobře nefunguje.

Ještě jedna výhoda: pokud je pití maxibrčkem na některé děti moc těžké, snadno ho můžete nůžkami zastřihnout na jakoukoliv délku a zkoušet postupně delší a delší.

Maxibrčka děti baví. Pozorují a zkoumají stoupající sloupec vody, mají srandu z toho, když jim pití klouže brčkem zpátky do hrnku. Pořádají závody, kdo vypije plný hrnek rychleji a dokonce jsme zkoušeli spojit dvě brčka k sobě a nasát dvoumetrový sloupec čaje z patrové postele :-).

Dlouhá brčka jsou k dostání pod názvy „slámka 100 cm“ nebo „brčko 100 cm“, příp. „XXL slámky“. Prodávají se v balíku po sto kusech, takže můžete pohodlně podělit i kamarády nebo je použít pro srandu na narozeninové oslavě. Celý balík těchto slámek pořídíte v českých e-shopech už od 60 ti korun.

Lahvičky s brčkem

Výborná dlouhodobě udržitelná varianta je lahvička s brčkem. Posilování jazyka kdekoli na výletě! Díky zavíracímu víčku sice nejde na konec slámky navléct gumičku, aby děti nedávaly do úst moc velký kus. Je možné to ale vyřešit zkrácením slámky – prostě ji ustřihnout, aby vyčníval jen kousek. Za mě je to skvělý doplněk brčkového tréningu. A hlavně zcela bezpracný, protože nějakou lahvičku na cesty a výlety stejně pořád používáme.

Brčkobrýle

Tak to je opravdu úlet. Musela jsem se smát, sotva jsem tyto brčkobrýle poprvé viděla na fotce. A nedalo mi to, museli jsme je také vyzkoušet. Efekt pití trochu narušuje, že se všichni pořád chechtají při pohledu na ostatní :-).

Pro jednorázovou srandu jsou brčkobrýle výborné, ale dlouhodobě nepoužitelné. Hodně špatně se myjí, nedrží na hlavě (museli jsme si vypomáhat gumičkami), děti si je vkládají do koutku pusy, protože jinak to skoro nejde. A varování nakonec, připravte si hadr! Protože když děti přestanou pít a brýle položí, ale konec zůstane ještě ponořen v plném hrnečku, nasátý čaj samospádem vytrvale proudí po stole… Ke koupi hledejte pod názvem „brčkové brýle“.

Skládací brčka

Je to taková brčková stavebnice. Různě dlouhé trubičky z pevného plastu se spojují spojkami, rozdvojkami a zatáčkami. Můžete skládat zahnutá brčka, která nasávají tekutinu třeba ze dvou hrnečků naráz. Nebo pít brčkem s rozdvojkou, kde část vody teče vpravo, část vlevo a pak se obě zase spojí. Dokonce mohou pít jedním rozdvojeným brčkem dvě děti najednou. Pro tvořivé děti skvělá věc!

Bohužel provedení spojek není dokonalé a některé nám praskají a dobře netěsní. Je to pak jako mít dírku v brčku – žádnou vodu nevypijete, protože nasáváte jen vzduch z té dírky. Já jsem po zjištění takového zásadního technického nedostatku tato brčka zcela odsoudila. Děti ale ne, těm drobné závady nevadí a s nadšením brčkovou skládačku pořád vytahují, baví se novými tvary a vytrvale zkoušejí a vyměňují vadné spojky za jiné. Hledejte pod jmény „brčková stavebnice“ nebo „DIY straws“.

Každý typ brčka má něco do sebe. Vyberte si, co vyhovuje vám, střídejte, zkoušejte, posilujte a užijte si při tom srandu!

A pokud se trápíte s hláskami CSZ, L nebo R, vyzkoušejte logopedické hry, se kterými je to zábava.

ZAPOJTE SE DO LOGOPEDICKÉ VÝZVY

získáte tři týdenní motivační listy a nakonec překvapení

a poté občas další tipy na hry nebo novinky

 

Děkujeme! Vítejte ve výzvě! První motivační list za chvíli přistane ve vaší emailové schránce. Kdybyste jej tam nenašli, zkontrolujte spam a hromadnou poštu (newslettery).

ZAPOJTE SE DO LOGOPEDICKÉ VÝZVY

získáte tři týdenní motivační listy a nakonec překvapení

a poté občas další tipy na hry nebo novinky

Děkujeme! Vítejte ve výzvě! První motivační list za chvíli přistane ve vaší emailové schránce. Kdybyste jej tam nenašli, zkontrolujte spam a hromadnou poštu (newslettery).